1.507 visninger
|
Oprettet:
NY KREIDLER {{forumTopicSubject}}
Hej alle!
Så har jeg købt mig en Kreidler Florett 3-gears som skal renoveres.
Men...
Der mangler nogle dele, og jeg ville høre jer hvad i synes jeg skal erhverve mig de manglende dele?
Jeg skal bruge en bagskærm, et sæde (uden værktøjskasse og uden anderøv) Sådan en lukket model de har på bl.a. Mopedspeed.dk
Derudover skal jeg bruge sideskjolde med chromlister, gitter mellem skjoldene og en original lovlig udstødning.
Hvor har i bedst erfaring med at købe sådanne dele til en god pris?
Der kommer billeder af den i aften;)
jul 2010
Følger: 34 Følgere: 33 Scootere: 3 Emner: 17 Svar: 534
Jeg tror faktisk at mopedspeed er rimeligt kvalitet, deres vare lager vokser hele tiden. Jeg har handlet der få gange, og det duer bare
nov 2003
Følger: 26 Følgere: 26 Scootere: 2 Emner: 46 Svar: 1.268
Bare man holder sig fra cylindre, stempler af ukendt herkomst, hovedlejer, simmerringe og krumtappe fra NC, er Mopedspeed ok. Alt det ovennævnte er groft set affald - uden at overdrive.
Skævt slebne hovedlejer, simmerringe med store støbegrater, ovalt og konisk honede cylindre og stempler langt under den angivne tolerance.
Umiddelbart er Kreidler Dienst GMBH i Kornwestheim det mest seriøse firma ift. Kreidler-dele, enten originale eller i original kvalitet. Og ja, de er generelt dyre, men man får, hvad man betaler for.
aug 2011
Følger: 12 Følgere: 12 Scootere: 11 Emner: 49 Svar: 181
aug 2011
Følger: 12 Følgere: 12 Scootere: 11 Emner: 49 Svar: 181
nov 2003
Følger: 26 Følgere: 26 Scootere: 2 Emner: 46 Svar: 1.268
De har ikke en webshop, så alle bestillinger foregår pr. e-mail. Hvorvidt de har lært engelsk, ved jeg ikke, så jeg vil anbefale at kommunikere på tysk, hehe.
NY KREIDLER
Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside