en pensionist fortæller {{forumTopicSubject}}
Folk som arbejder, spørger tit folk som er gået på pension, hvad de får tiden til at gå med.
Ok, tag nu forleden dag, da tog min kone og jeg ind til byen og gik ind og handlede i en butik. Vi var der kun i fem minutter, og da vi kom ud var en betjent ved at skrive en parkeringsbøde.
Vi gik hen til ham og sagde: ”Hej du, hvad med at vise hensyn, og give et par pensionister en chance”
Han ignorerede os og forsatte med at skrive bøden. Jeg kaldte ham et Nazi svin. Han stirrede på mig og startede med at skrive en ny bøde for at have nedslidte dæk.
Min kone kaldte ham for et ######hoved. Han skrev den anden bøde færdig og satte den under vinduesviskeren sammen med den første.
Så startede han med at skrive den tredje bøde. Det forsatte cirka 20 minutter, jo mere vi fornærmede ham, jo flere bøder skrev han ud.
Personligt var vi ligeglade.
Vi kom jo ind til byen med bus.
Vi prøver at ha det lidt sjov hver dag, nu hvor vi er på pension. Det er vigtigt i vores alder !
maj 2007
Følger: 53 Følgere: 54 Scootere: 3 Emner: 155 Svar: 5.527
jan 2009
Følger: 10 Følgere: 9 Scootere: 1 Emner: 74 Svar: 610
jul 2010
Følger: 86 Følgere: 155 Scootere: 5 Emner: 308 Svar: 4.316
mar 2008
Følger: 34 Følgere: 34 Scootere: 5 Emner: 189 Svar: 4.176
en pensionist fortæller