Farve på nummerplade "lille knallert", effekt m.v. {{forumTopicSubject}}
HASTER
I forbindelse med en retssag næste uge, hjælper jeg lige en kammerat.
Det drejer sig bl.a. om hvilken farve nummerplade en knallert 30 hhv. knallert 45 er bestykket med og om årgangen har betydning herfor.
fx skriver https://scooterforsikring.dk/lovgivning/forskel-knallert-30-45/
noget som ikke harmonerer med andre kilder som fx https://da.wikipedia.org/wiki/Knallert ..... så i svar hertil ser jeg meget gerne sti(er) til referencen. desværre kan jeg hverken se hvem der står bag sitet eller hvordan jeg kan skrive til dem.
det drejer sig om en Kymco Super 9, men her er de opgivne effekter heller ikke altid samstemmende selv hvis jeg sammenligner under "lille knallert" så kan både 1HK og 3 HK optræde... Hvad er korrekt?
jeg går ud fra at det nok er en model 2006 da den er indreg. første gang i feb, 2007.
jul 2007
Følger: 258 Følgere: 272 Scootere: 157 Emner: 1.179 Svar: 9.855
30'er = Gul.
45'er = Hvid.
Af ukendte årsager har den hjemmeside du linker til (Scooterforsikring) sovet i timen og byttet rundt på Nr. plade farverne.
sep 2003
Følger: 19 Følgere: 667 Scootere: 12 Emner: 152 Svar: 8.798
45 med hvid plade.
Eller lille knallert og stor knallery som de faktisk hedder.
Bemærk at jeg skrev "skal" køre med gul.... det er ikke altid at en 45 knallert har en hvid plade på. Nogen gange har den ingen andre gange har den en gul plade på, fordi folk fusker.
... spørg ikke hvor jeg ved det fra...
Diverse hjemmesider om knallerter er 90% lort, 9% løgn og 1% sandhed.
Så hvis du vil vide noget med sikkerhed skal du sætte 8-18 timer af til at læse færdselsloven, og læse detailforeskrifteterne af færdselsloven.
Der står ALTING som står i loven.
Fordi det ér loven.
Du kan skippe alt det om motorcykler lastbiler og så videre
Men læs alt det der har relevans for knallerter. Skim hurtigt over det der ikke har relevans for jeres sag. Men læs det der virker vigtigt mindst to gange.
Hvis du vil ka du sende en pb med sagens detaljer og så ka jeg gi et praj om hvor i står med tiltalen og evt mulighed frifindelse
Farve på nummerplade "lille knallert", effekt m.v.