{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
850 visninger | Oprettet:

Adin A
Adin A
Tilmeldt:
1. apr 2024
Følgere: 219 Emner: 29 Svar: 113

21, 24 eller 24mm karburator? {{forumTopicSubject}}

Jeg sidder fast imellem en 21, 24 og 28mm karburator...
Den køre med en 17,5 lige nu og den HADER DET.

Jeg tænker 28 er for stort, og jeg kan alligevel ikke bruge karburator optimalt da jeg ikke har ital. (Rammer ikke over 13k omdrejninger smiley )
21 lyder bare for lille.
Har hørt 24 er svært at indstillere og den er dyere.
Hva fanden gøre jeg?

Min opsætning lyder på:

Mhr replika 70cc,
Yasuni c 10,
Doppler krumtap,
Stage6 R/T studs med spacer, (AFSENDT)
Polini 0.30mm membran plader,
Malossi 13/35 gearing,
Malossi multivario, (4,7g ruller),
Polini 3g, (blå trim spænt til 4,5, hård stage trykfjeder,)
HI:PE evo koblingsklokke,
malossi X-Special belt,
Afstandskiver imellem rem og kobling, kobling og koblingsklokken og variator og blæserhjul.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Mindre VVS opgaver 800 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  21, 24 eller 24mm karburator?
  • Adin A
    Adin A Tilmeldt:
    apr 2024

    Følgere: 219 Emner: 29 Svar: 113
    #2   27. aug 2024 17,5 er også nok til de fleste racing cylindere... Men, du skuber slet ikke cylinderen.
    Jeg kan sku godt købe en 17,5, men jeg vil have cylinderen yder alt den kan.

    Hjemmesiden siger bare 404? hahah smiley


  • Adin A
    Adin A Tilmeldt:
    apr 2024

    Følgere: 219 Emner: 29 Svar: 113
    #3   27. aug 2024 Den replika jeg har købt er med en stempel ring. Det er ikke den samme du har linket smiley

    "with two chrome-plated rectangular segmants" passer bare ikke haha


  • Adin A
    Adin A Tilmeldt:
    apr 2024

    Følgere: 219 Emner: 29 Svar: 113
    #5   27. aug 2024 Det er 100% en replika cylinder. Den har 9 porte. Ligesom standart, bare med 2 ekstra udstødning porte/boostere smiley

    Du må lige undskylde. Jeg mente hellere ikke stemplet har noget med ydelsen at gøre. Det cylinder kit du havde linket har 2 stempel ringe og min har 1. Jeg tænker bare... Nu når der står 2 på hjemmesiden og jeg har 1 er det ikke samme cylinder vi snakker om.


  • #6   28. aug 2024 Her er en karburator guide jeg har fundet.

    profilbillede
  • #7   29. aug 2024 17.5mm kom fra den , den høre slet ikke hjemme på en Malossi MHR replica cylinderen.
    17.5mm høre hjemme på 50cc Sport cylinder eller 50cc stadarte cylinder med alle begrænsninger fjernet.. ( Dette er min mening ) og hvis man vælger et cylinder så vil man vel også have det til at yde alt det , som det nu kan , og Malossi replica med 17.5mm er ikke optimal i min verden ,
    Malossi MHR replica 70cc , skal have en 24mm Karbruator …. Jeg tør ikke sige om 26mm vil give endnu mere bundtræk , men jeg kan garanter for hvis du indstiller det hele rigtig
    Så er det STOR ydelses forskel mellem 17.5mm og 24mm karburator , og hvorfor ikke få fulde den effekt af cylinderen , når nu den er bygget til det , man køber vel heller ikke 70cc sports cylinder og så kun vil have det til at yde som et 50cc standard cylinder ….

    Og angående stemplet og ydelse , hvis forholder sig sådan at stemplet intet har med ydelsen at gøre, hvorfor laver fabrikken så ikke bare
    Et stempel til alle de 70cc de har har i sports klassen og et stempel til alle 70cc Racing kits osv …


  • Adin A
    Adin A Tilmeldt:
    apr 2024

    Følgere: 219 Emner: 29 Svar: 113
    #8   29. aug 2024 LIGEEE PRÆSIC DET JEG PRØVER AT SIGE.. Hvf bruge så mange penge på et cylinder kit, hvis den kun yder 6 heste haha. Køber en 21, r/t studs og evo Racing membran (med 4 plader). Der bliver nok senere om til en 24, har dog fundet en 21 til 375 kroner brugt.

  • #10   31. aug 2024 #9 ScooterTechguy

    forsøger skam bare at fortælle det kan sagtens mærkes en positiv forskel i optrækket på er Malossi Replica Cylinder ved at gå fra en 17.5mm til 21-24mm karburator

    “ svær at give gas “ Det behøver det slet ikke , jeg forstår hvad du mener , Heldigvis kan man da gøre noget ved det problem med gassen ,så kan Det problem kan også ske på en 17.5mm.

    Ikke fordi jeg vil blande mig …
    Men det der hvor person skriver “HaHa”
    Det tror jeg ikke du skal tage som en fornemmelse , Jeg tror slet ikke de ment til dig men mere et udtryk fordi han griner lidt af hele Situationen , de slet ikke ment til dig …






  • Adin A
    Adin A Tilmeldt:
    apr 2024

    Følgere: 219 Emner: 29 Svar: 113
    #11   1. sep 2024 #9 hvor fanden lærer du sårn noget fra. Holddd da kæft det ku jeg aldrig magte hahaha. Hvordan modsagter jeg migselv???? Hele dit argument er baseret på en cylinder som jeg IKKE har. Den du har linket har 2 stempel ringe, min har 1. Nu når noget meget vigtigt information som stempelringene ikke er det samme, er det ikke samme cylinder vi taler om.

    Hvordan er der muligt at bruge overfladsområdet til at udregne om cylinderen kan tage det? Luften bliver kun hurtig/“vigtig” i midten af karburatoren, altså i venturi kammeret. Såååå… nej? Den suger jo ikke 442mm2 luft? Hvis du virklig gad at udregne, skal du jo bruge kammerets areal, og blandingen af olie og benzin da det fylder en god del af de “442mm2”. Så i sted for at tænke 442mm2 overfaldsområde, ville det være kammerats areal eller er jeg bare dum hahah

    Jeg glemte at sige at cylinderen og krumtaphuset er fræset hård igennem og krumtapshuset er trencht. Undskyld, forstår ikke hvad du mener. “ yde fuld ydelse ved halv gas 452mm²/2 = 226mm ( cirka der samme som en 17,5mm)” Hvis halv gas er det samme som en 17,5, hvordan fanden ville den så passe på bundgas?

    Hvor fra ved du hvor meget cylinderen suger i forhold til karburatoren området? Hvordan er det overhovedet muligt at udregne det når du ikke har 100% akkurat mål på portene, bore osv? Jeg kan læse at det du siger er baseret på hvad du tror. Altså “ Så meget vil en MHR Replica aldrig nogensinde kunne suge.” Undskyld men siger hvem?

    Prøver ikke at tage pis på dig med mine “haha”. Det fordi normalt vil jeg sætte en emoji når jeg skriver. Prøver virkligt at holde det her en god samtale og sæt mere “liv” i det. Det må du undskyld. Hvis jeg har sagt noget dumt så please sig det. Vil gerne lære ting jeg ikke hved.

    Sender nok en video når den er færdig bygget, tror nok den flyver med en 21.


  • Adin A
    Adin A Tilmeldt:
    apr 2024

    Følgere: 219 Emner: 29 Svar: 113
    #12   1. sep 2024 #10. Er enig med hvad du siger. Tror også det er en kæmpe forskel mellem 17,5 og 24. Især på det niveau den er fræset på.

  • Adin A
    Adin A Tilmeldt:
    apr 2024

    Følgere: 219 Emner: 29 Svar: 113
    #15   3. sep 2024 #13

    Yep. Købte den fra en tysk hjemmeside. Tror nok det var scooterattack. Arghhh okayy. Det lyd bare som du snakkede om radius af luftfilter tilspænding da du sagde overfaldeområdet. Jeg er langsom, det må du undskylde.

    Jeg fræsede imellem 17-21 grader op, kan ikke huske det præcist da det var 2 måndeder siden. Jeg har også bare generelt udvidet og glattede portene ud.

    Squish er målt, og pindboltene er torquet.

    #14. Det fint tak for din indsats chef smiley


  • #16   4. sep 2024 Adin

    har du enlig købt en ny karburator til din setop eller hvordan ser det , tænkte bare på hvad du i sidste ende vælger af størelse , fordi jeg tror lidt hvis du valgte en 26mm så ville det evt begynde at være lidt voldsom, men hvis du ikke har valgt noget noget i nu , så evt tag et kik på Polini Cp Evolution 24mm … Den bruger jeg selv på den Røde og sorte Aerox jeg har i min profil , og selv om den er Rund spjældet , så tag ikke fejl for den har andre fordele som en fladspjæld model ikke har …


Kommentér på:
21, 24 eller 24mm karburator?

Annonce