287 visninger
|
Oprettet:
Anden udstødning {{forumTopicSubject}}
Hej sg
Jeg har en ven som har en derbi med original udstødning.
Og han vil gerne have en anden udstødning der giver godt optræk men som ikke ændre på topfarten.
Har i nogle forslag?
Tak på forhånd
sep 2003
Følger: 19 Følgere: 667 Scootere: 12 Emner: 152 Svar: 8.802
Træder du hurtigere i pedalerne på en cykel så stiger topfarten. Du skal træde hårdere, ikke hurtigere, for at få bedre optræk.
Sportsudstødninger giver mere trækkraft men ved højere omdrejningstal. Så det er enten eller med udstødning.
Større udstødning = bedre optræk og højere topfart.
Mindre udstødning = mindre optræk og mindre topfart.
Men airsal sport 72 er beregnet til at ku køre med lovlig cylinder og original udstødning.
Original udstødningen bør godt nok være ubegrænset. Men de ekstra 22cc giver en del bedre optræk og ændrer stortset ikke topfarten. Så det ku være en mulighed.
Men ellers blir det svært.
Evt ka man plane topstykket for at få bedre kompression og dermed mere trækkraft med original udstødning på.
Totaktere virker bare sådan. Flere cc eller flere omdrejninger for at få mere power.
Flere omdrejninger = mere fart.
Flere cc er ikke = mere fart. Dog kan flere cc trække en tungere gearing og derfor kører 2t med større motor gerne hurtigere på toppen. Men kun fordi gearingen er ændret.
Hvis omdrejningstal og gearing forbliver det samme så forbliver topfarten den samme. Men øges en af delene så øges topfarten.
Anden udstødning