{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
91 visninger | Oprettet:

bedre topfart {{forumTopicSubject}}

Hej jeg har lige fået sat mit 50cc på igen da mit 70cc dsv gik. Af den grund har jeg også fået mit 12mm kabu på igen.. jeg har stadig stage 6 14/41 gearing, polini hi speed vario og malossi flyclutch gearing, yasuni z osv, men den render dsv kun omkring 50-55. Jeg synes det er lidt nederen da jeg troede jeg stadig godt kunne køre bare mindst 60 - Men det er som om at den tager godt ved lige når man starter den, også lige pludselig bliver den bare sløv. Nogle dage køre den sådan 45-50 og andre dage kan den godt køre 60. Så hvad er problemet og hvad skal jeg lige kigge på? Føler selv den er dyset godt ind. Der er 6g ruller i - tak på forhånd


Kommentarer på:  bedre topfart
  • #1   25. maj ruller skal som regel ændres når man ændrer noget i opsætningen. Cylinder udstødning trykjeder vario rem gearing osv.

    Såå få fundet ud af hvad rullevægt den kører bedst med.
    Den ska gerne holde samme omdrejningstal fra 10 kmt til ca 60 kmt før vario når topgear og den så stiger i omdrejninger op til topfarten.

    evt dobbeltjek du har de rigtige dele i og tingene sidder rigtigt (efterspænd)
    f.eks hvis det er en hot med en minarelli rem i så få en hot rem i så er der nemt 10 kmt.

    Men lyder som om du ikke har justeret ruller. det skal gøres


  • #2   25. maj Ja altså den har et pisse godt optræk fra 0-30, men når den rammer de 30 bliver den sløv og kommer langsomt op på de 50-60. Så er det tungere ruller der skal i?

  • #3   25. maj og det er en jog r

  • #4   25. maj nej det lettere ruller tænker jeg

    jo tungere ruller jo lavere omdrejninger tager motor
    jo lettere ruller jo højere omdrejninger tager motor


  • #5   26. maj men gør lettere ruller ik optrækket endnu bedre og efter optræk endnu sløvere?

  • #6   26. maj Den rigtige rullevægt giver bedst mulig optræk og topfart samtidig.

    For lette ruller giver for høje omdrejninger.
    For tunge ruller giver for lave omdrejninger


  • #7   26. maj Der er kun rigtig rullevægt, der er intet nogle eller endten eller acc eller topfart. Der er den rigtige vægt.
    Det er ren indstilling at den kører som den den gør, og kun noget du med maskinen foran dig kan finde ud af.
    Samtlige svar du ville få her, er allesammen rene gæt.


Kommentér på:
bedre topfart

Annonce