Tilmeldt:
30. jun 2005 Følger: 60 Følgere: 59 Scootere: 16 Emner: 59 Svar: 102
Løgstør træf d 11 august {{forumTopicSubject}}
Træf på Danmarks største køreteknisk anlæg Løgstør
Det der skal foregå lørdag den 11/07/07 på jeres anlæg er følgende:
Der vil være mulighed, for alle med benzin i blodet, at komme med deres scootere og knallerter, der ikke lever op til den danske færdselslov (ulovlige scootere/knallerter). Det er ikke en konkurrence, hvor man ”køre om kap”, og vinder løb. Det drejer sig om at køre rundt på banen for sjov.
Der vil være et rullefeldt til stede, hvor kørerne kan få deres maskiner, testet for topfart, og hestekrafter. Der vil vi gerne spørge om tilladelse til at købe strøm fra jeres strømforsyning.
Der vil også være en pølsevogn tilstede, hvor der bliver mulighed for at købe mad og drikke. Her vil vi også gerne vil købe strøm.
Da det hele foregår over en hel dag, er der også nødt til at være toiletter til stede. Har i nogen vi kan benytte, eller skal vi leje nogle mobile?
Vi er 5 drenge på 17 år, der står som arrangører for dagen, vi bliver alle støttet op af et par forældre, og nogle søskende. Der vil blive holdt opsyn på banen hele tiden, for eventuelle ulykker, hvad der ikke plejer at være meget af.
Følgende regler vil være gældene for ALLE personer på dagen:
- Man skal respektere folk og deres scooter.
- Banen skal vedligeholdes - altså ingen oliespild eller andet svineri.
- Kør så hurtigt på banen som du vil, bare du selv har kontrol over din maskine.
- Ballade, hærværk og vold vil blive meldt til politiet og man vil omgående blive smidt ud.
- Man skal rydde op efter sig selv.
- Ingen alkohol på pladsen.
- kørsel i pit området er tilladt, dog er det er kun tilladt at køre MEGET langsomt, og forsvarligt.
- Alt kørsel skal foregå med hjelm.
- Alt hvad der foregår på banen og det øvrige anlæg er på eget ansvar.
Dog vil vi gerne høre efter om dette tids kørsel er tilladt
vi vil dog blive lavet en 150m lang strækning (afspærret område) hvor 2 køre stiller op til start, og køre til enden. Ham der hurtigst er for enden af den 150meter lange strækning går videre.
Dagens hurtigst i alt, vil få overdelt en præmie.
Ps vil gerne modtage en bekræftelse på af vi har anlæget d.11 august vis det kan ske 17 april
Team North Racing
okt 2004
Følger: 60 Følgere: 62 Scootere: 2 Emner: 53 Svar: 853
apr 2004
Følger: 95 Følgere: 103 Scootere: 1 Emner: 27 Svar: 3.640
Så et par spg:
1. Er træffet arrrangeret?
2. Hvorfor ikke lave et ordentligt indlæg istedet for det, som du har lavet, hvor du spørger om toilet forhold m.m.
Løgstør træf d 11 august