Jog dør {{forumTopicSubject}}
Hey sg.
Min knallert har stået stille i det sidste halve år, indtil for 2 uger siden. Men nu når jeg køre på den, så lige når den starter siger den en høj skrigelyd/skrattelyd fra der ved variatoren.
Først troede vi det var bremseklodserne, der var rustet fast. Men så fandt vi ud af at, den siger lyden selvom den står helt stille.
Her de sidste 2 dage, der har jeg været rigtigt irriteret på den.
For jeg får fint gang i den, intet problem der. Men så pludselig dør den, så kan den ikke starte igen. Jeg træder og træder, både med og uden gas, men man kan bare høre den kommer i gang i et halvt sekund, men så dør den igen. Så får jeg endelig gang i den, så siger den den højeskrigelyd. Så dør den igen. Så kan den ikke starte igen. Så får jeg endelig gang i den, så siger den stadig den høje skrigelyd. Så jeg varmer motoren blidt op. Men intet sker. Så jeg prøver at køre den varm, og lige pludselig er det som om den siger et svup fra der ved variatoren, og så forsvinder lyden.
Nogle der kan forklare mig, hvorfor det her sker?
Og kommentarer som Jog sutter osv. bedes i udeholde.
apr 2008
Følger: 26 Følgere: 25 Scootere: 1 Emner: 122 Svar: 753
feb 2007
Følger: 545 Følgere: 592 Scootere: 12 Emner: 245 Svar: 5.117
apr 2008
Følger: 26 Følgere: 25 Scootere: 1 Emner: 122 Svar: 753
Jog dør