{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
716 visninger | Oprettet:

Pocketbike justering ? motor justering {{forumTopicSubject}}

Hej alle i kloge motor nørder, jeg har brug for jeres hjælp her da jeg føler det lille møj kræ ikke køre det den kan.

Jeg har indstillet den skruge der er på kaburatoren, jeg ved ikke helt hvad det egenlig er om det er tomgang skruge eller om det er andet.. Kan være i kan svare på det også.

Men det spørgsmål jeg rigtig ville stille er, nu når jeg drejer på gassen burden den tag ved ligeså snart at der bliver åbnet for gas spældet, men det gør den ikke. Hvordan kan jeg justere det, og er der noget jeg kan gøre for at få den til at blive lidt mere kvik uden at ofre noget vidre på den.. et par hundrede gør mig ingenting, og jeg har tænkt mig at smide en karbon membran i den da jeg har fået afvide den blive lidt mere rap i optrækket efterfølgende.

Men det med at den ikke tager ved lige så snart at jeg drejer 1/4 del af hvad man kan gi den, ville jeg nu godt have lavet. For som sagt er jeg vant til at en motor begynder at tag ved når man trækker / vrider øret på den..

Håber i kan gi nogle fif,


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Frese aftapventil med slangeforskruning 3/4" 1.200 kr.
  • Vaske vindueri stuen 205 kr.
  • Maling af stue på 1 dag 6.000 kr.
  • Der skal lægges boen plankegulv i et rum på 16 kvm 2.900 kr.
  • Skrue armatur fast på køkkenvask. 260 kr.
  • Montering af fronter hvidevarer + rensning af afløb 950 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Pocketbike justering ? motor justering
Kommentér på:
Pocketbike justering ? motor justering

Annonce