217 visninger
|
Oprettet:
Polini 3G kobling {{forumTopicSubject}}
Hej folk derude har her forleden monteret en polini 3G kobling på min jog r og efter en 30-40 km er den begyndt at lave en knase/skrabe lyd. Er der har nogen ide om hvad problemet kan være?
Har vedhæftet en video hvor man kan høre lyden.
Hvis i ved noget så må i meget gerne skrive hvad I tror der kan være galt.
sep 2006
Følger: 3 Følgere: 482 Scootere: 7 Emner: 71 Svar: 36.707
jun 2025
Følger: 7 Følgere: 5 Emner: 3 Svar: 5
jun 2019
Følger: 13 Følgere: 783 Scootere: 1 Emner: 136 Svar: 5.518
jul 2011
Følger: 19 Følgere: 190 Scootere: 1 Emner: 84 Svar: 1.638
Hvordan fik du videon til at virke.. Tænkte du fik den til at virke i form af du skrev koblings klokken er spændt fast rigtig. At så havde du set viden evt,
Med hensyn til emnet.
Svar lige på følgende …
Hvis din motor er kold laver den så de lyde omgående når motoren er startet op …
ELLER .. kommer lyden først efter få minutter igen …
jun 2025
Følger: 7 Følgere: 5 Emner: 3 Svar: 5
jul 2011
Følger: 19 Følgere: 190 Scootere: 1 Emner: 84 Svar: 1.638
1) Mangel på Fjerstyr
2) Fjederstyren sætter forkert “Ligger på remskivens lille skål “
3) Trykfjeder ligger forkert i den lille skål på remskiven.
4) Olie mangel på gearkassen.
5) Det kan være Kommet lidt sand i remskivefedtet…
Det kan være din Trykfjeder du kan høre der knaser når den begynder at være under spænd hvis den mangler en fjederstyr ? Fjederstyret bruges netop til at holde trykfjederen på plads i centrummet af koblingen for at den hele tiden når den er under stres ikke vrider sig skæv så den ikke begynder at knage osv. .
Så hvis ikke du bruger en fjederstyr så tror jeg nemlig at hvis du begynder på det at dit problem forsvinder … Jeg mener enda også der en fjederstyr med til polini 3G koblingen når den købes fra ny af
Og hvis du bruger fejderstyret der var med til koblingen og så den stadig har knast osv … så tjek lige om din trykfjeder kan ligger 100% fin nede i den her lille skål på din remskive , “ Du ved den som holder på dit remskive fedt osv “
Hvis trykfjederen lage fin i den fjederskål på remskiven . Så tjek lige om du har olie nok i din Gearkasse … fordi den kan også uden tvivl få det at knage præcis som om at det er remskiven og koblingen der er problemet …..
Og skulle det nu være at det så også er olie nok på din gearkasse og at du bruger en fjederstyr til din trykfjeder og at trykfjederen ligger fint som den skal i den her lille skål..
Og så at lyden Stadigvæk er et lille problem så tror næsten kun det kan opstå et sted mere fra. Og det er fra Remskivem selv.
Tjek lige din remskive og så se om der mangler fedt inde bag den lille skål som trykfjederen ligger i …. Og hvis det er nok remskivefedt i , jammen anbefaler dig stærk at fjerne det gamle fedt og rengøre det hele grundig … også give den nyt fedt igen , fordi det kunne evt være at det var kommet lidt sand ind bag den lille skålen remskiven som så bliver blandet med det fedt der nu er i remskiven, fordi så ville det også knage rigtig meget og på den måde du beskriver det på …
jun 2025
Følger: 7 Følgere: 5 Emner: 3 Svar: 5
jul 2011
Følger: 19 Følgere: 190 Scootere: 1 Emner: 84 Svar: 1.638
Polini 3G kobling