{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
473 visninger | Oprettet:

Derbi senda der dør efter 5 min {{forumTopicSubject}}

Hej derude,
Jeg har en derbi senda fra året 2020. Det der sker med maskinen er at den starter som den normalt ville, men så efter et par minutter dør den bare og når jeg prøver at starte den igen er der bare intet liv i den. Jeg har lige haft den til mekanikker og betalt ham 3600 for hvad han troede kunne være problemet, men næh nej det er sku ikke løst.
Jeg har nok brug for noget af jeres hjælp!


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Samling af garderobeskab 540 kr.
  • Installation of 3 ceiling lamps 900 kr.
  • Fjernelse af træstubbe i sommerhus 2.650 kr.
  • Montering af enkelte terrassebrædder i betonsokkel 1.500 kr.
  • Opsætning af låge har alt købt som færdigsæt- nedgravning af 2 stolper 1.300 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Derbi senda der dør efter 5 min
  • #2   21. mar 2023 Ja den er lovlig. Og nej vi har ikke ændret på motoren.
    Mekanikeren har lige sat ny kaburator på, samt indstillet den. Og der er også kommet vandpumpe på.


  • #3   21. mar 2023 har du tjekket hvor meget benzin der kommer ud at slangen til karburator

  • #4   21. mar 2023 Husker du at lukke for chokeren....

  • #6   21. mar 2023 Selvfølgelig lukker jeg for chokeren..? Og ja, der er blevet tjekket hvor meget benzin der løber ned til karburatoren. Bare utroligt at ikke engang en motorcykel mekanikker kan finde problemet.

  • #7   21. mar 2023 Mit nærmeste kebab sted laver ekstrem dårlig kebab, man ka jo være uheldig at finde en mekaniker der bare siger kom kom og så siger betal betal og så siger desværre desværre. Uden at tage ordentlig ansvar for opgaven.

    Har du købt knallerten fra ny eller er den købt brugt?
    Har den altid været lovlig?

    Ny vandpumpe og ny karburator smiley lyder lidt som om han bare har skiftet nogen dele lidt i blinde og taget sig betalt for det og det var så det


  • #8   21. mar 2023 jeg har også lavet maskiner som mc mekaniker ikke kunne lave dog var det en sr ditech

    nå men hvis det ikke er benzin tilførsel og den ikke overopheder så kan det være stator eller tændspole / cdi har oplevet at hvis der var fejl i tændspole / cdi så bliver de varme og sætter ud


  • #10   23. mar 2023 Min mekanikker har lige kontaktet mig og sagt at det ikke er stator eller tændspoler /cdi, fordi han har erstattet de dele og det virkede ikke. Han mener derfor at det kunne være speedometeret, men vi er nået så lang at han bare gætter.
    Kunne det være speedometeret?


  • #12   23. mar 2023 speedometer har intet med motor at gøre så han vil bare skifte dele for at skifte dele har du fået målt kompression

  • #13   23. mar 2023 Husk at prøve med et frisk tændrør.
    Man bør have et ekstra liggende.

    Tjek om der opstår vakuum i tanken evt


  • #14   23. mar 2023 Ja tændrøret er skiftet. Men tingen er at den kører helt fint, men så efter 500m så dør den bare.
    Og ham mekanikeren har kontaktet flere knallert mekanikere som har erfaring med derbi senda og de har ingen ide om hvad det kunne være.


  • #16   23. mar 2023 Kan lige ringe og spørge ham hvad den er.
    Men hvad skal man bruge den til?


  • #18   24. mar 2023 Hvis kompessionen er dårlig så ved man den er utæt i motoren, og så ka man gå målrettet efter at finde og udbedre fejlen derefter

Kommentér på:
Derbi senda der dør efter 5 min

Annonce