{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
2.057 visninger | Oprettet:

"Politiværn" til 4 takt spørgsmål {{forumTopicSubject}}

Hej.

For 10-15 år siden havde jeg en skamtunet PMX Sport med en begrænser og kontakt som reddede min røv flere gange når jeg blev stoppet af politiet.

Den Giantco Stealth jeg har erhvervet mig nu har fjernet skive og noget, så den kører nok omkring d 45 - 50 km/t vil jeg gætte på. God behagelig hastighed når man triller rundt. Dog stadig ulovligt.

Jeg vil gerne smide en begrænser på med kontakt, som jeg kan slå til ved razzia osv. men det er lidt mere udfordrende når det er en 4 takter så vidt jeg forstår. Dog har jeg set denne, som jeg er lidt i tvivl om vil virke. Nogen der ved det?

https://www.daxshoppen.dk/fartbegr%C3%86nser_cdi_model_speedtracker-p-1564.html


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Nedtagning af TV fra vægophæng 650 kr.
  • Opsætning af dampspærre 800 kr.
  • Solid dæk sæt på 400 kr.
  • Rengøring 500 kr.
  • Installation af loftslampe 645 kr.
  • Slibning af egetræs trappe 4.500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  "Politiværn" til 4 takt spørgsmål
  • #1   15. aug 2018 det skulle den gøre du skal bare selv montere en kontakt

  • #2   15. aug 2018 Mange tak for svar. Det med kontakten er ikke noget problem. Et spørgsmål mere. Den jeg linker til er til modeller med AC tænding kan jeg se.

    Så vidt jeg kan forstå så kan man tjekke om den model man har er med AC ved at fjerne batteriet og se om den kan starte med kick-start. Hvis den kan det, så er det en AC tænding. Er det korrekt forstået?



  • #3   15. aug 2018 ja og nej nogle dc modeller kan godt starte uden batteri

    jeg ville se på cdi og på stator om der går 3 ledninger fra cdi til stator hvis der gør så er det en ac hvis der kun er 2 så er det en dc


  • #4   16. aug 2018 Okay tak. Jeg skrev til daxshoppen og spurgte lidt ind til det og det viser sig at de begrænsere ikke virker til scootere af den type. Øv!

    Hvad gør man så?


Kommentér på:
"Politiværn" til 4 takt spørgsmål

Annonce