{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
393 visninger | Oprettet:

rmx kører ikke? :(.. Hjælp mangler! {{forumTopicSubject}}

Hej drenge og de enkelte piger som nu er herinde.
Jeg har haft renoveret min rmx motor ved og skrifte krumtap, lejer, cylinder, stempel, pakninger osv.
MEN.. Den vil ikke altid starte og den vil slet ikke tage gas uden den går helt ud. Den er ikke indstillet i karburatoren sådan perfekt, men den er dyset med 92 og nålen står i 2. øverste hak. Den starter kun enkelte gange og den er når man har skubbet den rigtig længe, så kan den finde på lige og give lyd fra sig og er jeg heldig står den også i tomgang, men tænker jeg på og røre gassen går den ud igen og så kan jeg begynde forfra med og skubbe.

Jeg har skiftet tændrør og det fejler intet, den får benzin nu fordi jeg har skiftet karburator, men det har ikke rigtig hjulpet noget.
Tændrøret gnister meget jævnt og kraftigt, men nogle gange er gnisten svag og så kan den finde på og blive kraftig igen.
Der er overdrevet meget kompression på (i forhold til standard cylinder) og den er tæt over det hele.
Tændingen står også som den skal med stregern præcis udfor hinanden med der er dog lidt rust på platinerne, eller hvad de hedder, inde i svinghjulet og så spolerne på tændingen. Har det noget og sige?
Hvad pokker kan der være galt vil så gerne ud og køre på den igen? smiley


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Vaskemaskine med vand problemer 490 kr.
  • Ophænging af 80’ tv og væg reol 1.299 kr.
  • 2x Radiator der skal genstartes 1.200 kr.
  • Hjælp til at samle skab 490 kr.
  • Reparation fuge i bruser mellem flise og afløbsrist. 1.500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  rmx kører ikke? :(.. Hjælp mangler!
Kommentér på:
rmx kører ikke? :(.. Hjælp mangler!

Annonce