{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
406 visninger | Oprettet:

CDI opfører sig underligt. {{forumTopicSubject}}

Hej allesammen smiley

Jeg har fået monteret et såkaldt "panserværn/omdrejningsbegrænser" på min scooter. Man ved jo aldrig om politiet måske skulle hoppe på den ;P Det gjorde de ved mine 2 venner.

I hvert fald har jeg haft en til at hjælpe med at montere det. Men den opfører sig underligt. Den er sat til en af mine blinklys knapper, da jeg ikke har blinklys på mere alligevel.

Men nogle gange når jeg kommer ud til den, primært hvis den har stået ude i nogle dage eller en nat over bare, så starter jeg den og så er det ligesom om at CDI'en springer nogle tændinger over.

Altså den kører og så slår den fra og til hele tiden. Tror det er CDI da lyset slukker/blinker derefter.

Jeg tror det er fordi at det er noget klyt. Ledningerne er blevet sat sammen med gaffa-tape og isoler-bånd. Ham som hjælper mig må have haft travlt.

Så mistænker en løs forbindelse? Eller at der trænger fugt op? Hvad tror i? Når den ikke laver lort fungerer den egentligt fint, og sænker knallerten i fart (vel og mærke uden at den hoster og sprutter).


Tja, håber i kan hjælpe! smiley

- Anders


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Flytte rengøring 1.500 kr.
  • Elektriker 500 kr.
  • Elektriker 750 kr.
  • Loftudtag ingen strøm 1.500 kr.
  • 3 timers gartner arbejde 1.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  CDI opfører sig underligt.
Kommentér på:
CDI opfører sig underligt.

Annonce