353 visninger
|
Oprettet:
Hjælp til skiftning bartstyr! stalker {{forumTopicSubject}}
Hej sg!
Jeg har taget alt af ved styret på min stalker.. og enda løsnet det skrue der gør at styret sidder fast på forgaflen eller hvad fanden den sidder fast på.. men hvordan får jeg styret af? jeg kan ikke bare tage det op? hvordan får jeg det op og er der evt flere skruer der skal løsnens? på forhånd tak,.
feb 2007
Følger: 4 Følgere: 3 Emner: 20 Svar: 136
Så sidder der en stor møtrik rundt om kronrøret som også skal løsnes helt. Tages af kan den ikke så længe styret er på men bare den er skruet så meget løs som man kan.
Når det er gjort tager man en bolsche/gummi hammer og slår skiftevis i begge sider af styret i en opad gående retning. Så skulle det begynde at bevæge sig stillle og roligt op efter. Når styretappen på styret er kommet fri af den styretap på kronrøret det sidder i, kan man begynde at dreje lidt på styret også for at vrikke det fri. Styretappen er omkring 1 cm lang.
Det er spændt hårdt og det kræver nogle kræfter første gang man skal have det af.
Hjælp til skiftning bartstyr! stalker