Registreringspligt {{forumTopicSubject}}
Denne mail er lige dukket op på arbejdspladsen, og ville dele det med jer andre,
Typeattest for lille knallert (”knallert 30”) fra 1. juli 2006
Det følger af Skatteministeriets bekendtgørelse om registrering af køretøjer mv., at fabriksnye knallerter med en konstruktivt bestemt maksimal hastighed på højst 30 km i timen, som erhverves den 1. juli 2006 eller senere, skal registreres og forsynes med nummerplade. Registreringspligten gælder dog ikke for invalideknallerter.
Derudover ændres betegnelsen for knallerter, således at de i dag registreringspligtige knallerter (”knallert 45”) får betegnelsen ”stor knallert”, og de i dag ikke-registreringspligtige knallerter (”knallert 30”) får betegnelsen ”lille knallert”.
Registrering af lille knallert vil ske efter de gældende regler for registreringspligtige køretøjer. Det indebærer, at der ved registrering af fabriksny lille knallert uden syn skal afleveres typeattest.
Anmodning om ny anmeldt EF-typegodkendelse med typeattest
Til allerede udstedte anmeldte EF-typegodkendelser af ikke-registreringspligtige knallerter, der ønskes anvendt som grundlag for registrering af fabriksny lille knallert fra 1. juli 2006, skal Færd-selsstyrelsen udstede typeattest. Det sker ved, at godkendelsesindehaveren anmoder Færdselssty-relsen om at udstede en ny anmeldt EF-typegodkendelse (med typeattest). At udstedelse af typeat-test ikke kan ske ved optryk af den eksisterende godkendelse skyldes, at godkendelsen af hensyn til registreringen i Centralregisteret for Motorkøretøjer, skal have dansk ”E”-godkendelses-nummer.
Ved anmodning om anmeldt EF-typegodkendelse for ikke tidligere godkendt registreringspligtig lille knallert vil Færdselsstyrelsen tilsvarende udstede godkendelse med typeattest.
Udstedelse af godkendelse med typeattest vil blive påbegyndt senest omkring 1. maj.
Ved anmeldelse skal anmelder benytte det anmeldelsesskema, som Færdselsstyrelsen for nylig har lavet i forbindelse med en forenklingsproces af typegodkendelsesområdet for lette køretøjer, her-under knallerter, og som medførte en betragtelig reduktion i antallet af de data, som skal anmeldes i forhold til tidligere. Anmeldelsesskemaet, der er en Word-blanket, er tilgængeligt på Færdselsstyrelsens hjemmeside, www.fstyr.dk, under ”Blanketter”, og kan indsendes elektronisk (vedhæftet en mail med digital signatur) eller som almindelig post. Vær opmærksom på, at med det nye anmeldelsesskema er det muligt at få flere varianter med på samme anmeldte EF-typegodkendelse.
MLA-0009
Side 2 Medd. nr. 1882
Forventning om et stort antal anmeldelser Idet registreringspligten ikke kun omfatter nye typer af knallerter, der markedsføres fra 1. juli 2006, men også omfatter eksisterende typer knallerter, som fortsat markedsføres efter dette tids-punkt, forventer Færdselsstyrelsen et stort antal anmeldelser de næste par måneder. Styrelsen skal derfor opfordre godkendelsesindehavere til snarest og gerne i løbet af maj måned at indsende de anmeldelser, hvor man ønsker at få udstedt en anmeldt EF-typegodkendelse med tilhørende type-attest inden 1. juli 2006.
Færdselsstyrelsen den 6. april 2006
Mikael Spang-Hanssen
maj 2004
Følger: 99 Følgere: 100 Scootere: 5 Emner: 143 Svar: 1.077
feb 2006
Følger: 3 Følgere: 2 Scootere: 2 Emner: 73 Svar: 809
okt 2004
Følger: 24 Følgere: 23 Scootere: 4 Emner: 162 Svar: 481
feb 2004
Følger: 70 Følgere: 68 Scootere: 6 Emner: 94 Svar: 576
dec 2004
Følger: 1 Emner: 11 Svar: 175
Det kunne jo være det gjorde noget ved de hyppige knallerttyverier.
Og så kan Jeg jo være lidt ligeglad, da Jeg kører 45´er....eller stor knallert.
feb 2005
Følger: 1 Emner: 2 Svar: 38
okt 2004
Følger: 30 Følgere: 29 Scootere: 5 Emner: 80 Svar: 3.523
okt 2004
Følger: 30 Følgere: 29 Scootere: 5 Emner: 80 Svar: 3.523
nej mads, det er kun fabriksnye der skal registreres med nummerplader, ik andet
okt 2004
Følger: 30 Følgere: 29 Scootere: 5 Emner: 80 Svar: 3.523
de Forventer bare at der er nogen med brugte der også vil, ellers tak
jul 2005
Følger: 11 Følgere: 10 Scootere: 8 Emner: 329 Svar: 1.028
Registreringspligt