2.057 visninger
|
Oprettet:
Maling af cylinder {{forumTopicSubject}}
Dav om dette er et dumt spørgsmål eller ej må i selv vurdere.
Men er det muligt at spray male eller pensel male et cylinder og top stykke med noget varme fast maling? og hvis det er muligt skal der så grunder eller en form for lak på?
Tak på forhånd
jan 2008
Følger: 2 Følgere: 38 Scootere: 1 Emner: 13 Svar: 2.680
HUSK forarbejdet er 90% af et godt og holdbart resultat.
jan 2010
Følgere: 286 Scootere: 14 Emner: 32 Svar: 25.091
apr 2018
Følgere: 83 Emner: 13 Svar: 11
jan 2008
Følger: 2 Følgere: 38 Scootere: 1 Emner: 13 Svar: 2.680
Det vigtigste er nok rengøring, er der bare det mindste olie, skidt og snavs så vil malingen ikke binde.
Så skal alt rust eller ir fjernes, da maling heller ikke kan binde på det, og det vil fortsat udvikle sig under malingen hvis det ikke fjernes helt.
Og skulle det jo gerne være pænt og holdbart, så der skal slibes godt ned med sandpapir, og ikke for groft da sliberidser tydelig ses gennem malingen.
jun 2019
Følger: 3 Følgere: 1 Emner: 1 Svar: 4
Det skal på den rå cylinder/top -ingen grunder eller lak.
Billigt effektivt og varmeledende og "brændes" fast med varmen på cylinder anvendes til både støbt-jern som alu cylinder og topstk. Samtidig har det den smukkeste mat-sorte farve ;-).
Det brugte jeg i mine unge dage til luftkølede crossmaskiner.
Afrensning kun nødvendigt ved olie/fedt, husk dog at øvrigt skidt isolerer =besvær med at komme af med varmen.
Hilsen pixpax
jan 2004
Følger: 14 Følgere: 45 Scootere: 3 Emner: 42 Svar: 80
Maling af cylinder