{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
597 visninger | Oprettet:

SR50 Ja/Nej?? {{forumTopicSubject}}

Hej folkens.
Jeg har nu haft min SR50 i et par måneders tid, og jeg kan simpelthen ikke beslutte mig for hvad jeg synes.

Den er meget driftsikker og økonomisk. Men jeg synes bare ikke jeg føler mig "sikker" når jeg cruiser.
Jeg har i de fleste af mine år kørt PGO Hot 50, så dem kender jeg super godt og ved lige hvordan de kan sno sige på vejene.

Men sådan er sagen ikke lige på min SR.
Jeg føler mig fx. aldrig helt sikker på vej ind i et udfordrende sving og jeg ved ikke hvor meget jeg kan presse mig selv/'min maskine... Hvorimod på min hot vidste jeg præcis hvor hurtigt jeg kunne køre og under hvilke forhold.

Har i nogensinde prøvet noget i stil med dette?


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Skifte toilet 1.200 kr.
  • Jord græs oprydning 2.500 kr.
  • skifte vandhane i bryggers 500 kr.
  • Sort and organize it equipment and cables 1.000 kr.
  • Udbedring af tilkalder stophane og montering af vaskemaskine 750 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  SR50 Ja/Nej??
  • #2   20. dec 2015 Min er med indsprøjtning - bøvlede en del med det i starten. Men der er intet nu.
    Synes til tider den virker for stor og tung rundt i sving.


  • #5   20. dec 2015 Jeg tænker at hvis affjedringen ellers fungere på din aprilia ligger den bedre i svingene end hotten.
    Altså hvis de hotter du har haft har været de gamle modeller med 10" hjul så ligger apriliaen bedre på vejen. Er det ikke 12-13" der sidder på den?
    Det der kan være er at sædehøjden og tyngdepunktet generelt er højere på aprilia og det kan dernæst følges lidt ulækkert og køre sving hvis man ikke er vant til maskinen smiley


  • #6   20. dec 2015 Har også haft en Ditech. Den var svær at få til at starte/køre ordentligt, men når den kørte, var det en fantastisk maskine.
    Hvis jeg ikke havde haft så mange problemer med at få den til at køre ordentligt, havde jeg aldrig solgt den. Jeg synes den var rigtig dejlig at køre på, en rigtig cruiser;)
    Men igen, smag og behag.


  • #7   21. dec 2015 Jeg har aerox som også er stor og tung men jeg syndes man kan smide rundt med den uden og være bange for den glider eller linede. skal lige siges jeg er ikke så høj så mit største problem er når jeg holder stille. har lidt svært ved og nå jorden smiley

  • #8   22. dec 2015 Dæk kan være lortedæk
    Dæktryksmåleren på din lokale tank kan vise lidt for meget..
    Affjedringen kan være forkert indstillet / misligholdt

    Men generelt er en hot mere nem at smide rundt ved lav fart. Mindre stift dæmpet mere cykelstifræser.
    Sr'en er jo en konstruktion beregnet til lidt højere hastigheder generelt
    Mere retningsstabil mindre styringsvillig


Kommentér på:
SR50 Ja/Nej??

Annonce