{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
543 visninger | Oprettet:

Rasmus J
Rasmus J
Tilmeldt:
11. maj 2020
Følger: 14 Emner: 4 Svar: 1

Kan kun gnister med batteri {{forumTopicSubject}}

Hejsa har en Yamaha slider fra 2011 hvor jeg har købt nyt ledningsnet, stator dog stylepro, cdi boks og tændspole samt tændrørshætte. Men den vil kun gniste med batteri desuden dræner den alt strøm på batteriet hvis jeg har lys eller andet til. Selv bremselys når jeg bremser er nok til at dræne strøm på batteriet. Det virker som om at statoren ikke laver nok strøm.

Jeg har prøvet at lave en stel forbindelse fra - på ledningsnettet til blokken men har ingen effekt. Derudover har jeg prøvet 3 forskellige cdi boks. 2 originale yamaha fra jog r og en mk performance, men det har igen virkning.

Nogle kloge hoveder der har en ide? Er det bare stylepro stator der er noget billigt lort eller kunne det være spændingsregulatoren

Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Radiator ventil defekt? 950 kr.
  • Nedrivning af høj busk/træ 1.500 kr.
  • Græsslåning og kørsel af græs på genbrug 1.000 kr.
  • Udskiftning af lås 1.250 kr.
  • Havearbejde 350 kr.
  • Electric plugs to fix 1.000 kr.

Opret en opgave



  • Der er endnu ikke skrevet kommentarer

Kommentér på:
Kan kun gnister med batteri

Annonce