{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.959 visninger | Oprettet:

SCOOTER FRA TYSKLAND [SVAR] {{forumTopicSubject}}

Heey SG! smiley

Ville liige lægge denne her mail ud, så folk kan se den! smiley (BEMÆRK AT JEG ER BLEVET HENVIST TIL HAM, AF POLITI'ET)

Hej Noel

Hvis den scooter/knallert du ønsker at importere brugt fra Tyskland er EU-typegodkendt, kan du umiddelbart køre til en dansk synsvirksomhed og få den synet. Når den er godkendt, kan du på et af SKAT's kontorer for nummerpladseekspedition købe en nummerplade. Det er et krav, at du mindst har ansvarsforsikring.

Ønsker du at importere en ny lille knallert fra Tyskland, skal den være EU-typegodkendt. Ved synet i Danmark skal du fremvise en EF-overensstemmelsesblanket, hvoraf det fremgår, at køretøjets maksimale hastighed højst er 30 km/h. Efter synet skal du på et nummerpladekontor som for den brugte knallert.

Du kan umiddelbart se, om et køretøj er EU-typegodkendt. Hvis køretøjet er forsynet med en mærkeplade eller klistermærke som vist i Trafikstyrelsens vejledning om syn af øretøjer i kapitel 14 side 20 er køretøjet EU-typegodkendt. Du kan se vejledningens kapitel 14 her.:

http://www.fstyr.dk/koretojer/Regler%20om%20koeretoejer/~/media/Files/Syn/Vejledning_om_syn/kap14.ashx


Med venlig hilsen


Jørgen Sjøntoft, Bilinspektør
Trafikstyrelsen, Bilteknisk afdeling
Public Transport Authority
Adelgade 13
DK-1304 København K
Tlf.: +45 33954376
Fax: +45 33929122
e-mail: jsj@fstyr.dk
www.fstyr.dk


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Nedtagning af TV fra vægophæng 650 kr.
  • Opsætning af dampspærre 800 kr.
  • Solid dæk sæt på 400 kr.
  • Rengøring 500 kr.
  • Installation af loftslampe 645 kr.
  • Slibning af egetræs trappe 4.500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  SCOOTER FRA TYSKLAND [SVAR]
Kommentér på:
SCOOTER FRA TYSKLAND [SVAR]

Annonce